Sade Yağ Yapımı

Sade Yağ Yapımı

  1. Sade yağ yapımı
  2. Sade yağ nedir
  3. Baklavalık Sade yağ
  4. Urfa Sade Yağ

Sade yağ yapımı süt ve süt ürününden yapılan bir besin kaynağıdır. Bu besin kaynağı bundan yıllar önce bir kişi tarafından seyahat sırasında tesadüfen bulmuştur. Yolculuk esnasında çalkalanan süt veya süt ürünü bir vakit sonra yağ halini almıştır. Bozulup sanıp atılması gerekiyorken ginede  bu besin kaynağını atmayıp yemekte kullanan kişi yağı ilk bulan kişi olup yağı bulan ilk kişi veya kişiler olmuşlardır. Bu işi yapan kişi veya kişiler ise bilinmemektedir. Oysaki bugün yemeklerimizde kullandığımız yağ çok önemli bir besin kaynağıdır. Bu önemli besin kaynağı hem sağlık hemde yemeklerimiz tat açısından çok önemli yeri vardır. Bu besin kaynağı bulunma yeri ise muhtemelen Asya Kıtasın da yolculuk yapan fakir veya hayvancılık yapan bir tüccar veya kesim tarafından bulunduğu düşünülüyor. Çünkü kanıtlar  Asya dan Avrupa'ya ithal edildiği yönünde. Sade yağ o dönemde bir çok fakir ailenin mutfaklarında yağlı ekmek olarak yer tutmuş saray mutfaklarına girmesi ise zaman almıştır. Çünkü fakirlerin yendiği bir yemek etiketi olarak görünen sade yağ zamanla saray mutfağına da girmeye ekmekli yağ olarak değilde yemeklerde kullanılan yağ olarak girmeye başlamıştır. Yağ Napolyon'nun muhteşem zaferlerinde yapı taşı olmuştur. O muhteşem askerlerin yemeklerde kullandıkları yağlar askerleri güçlü ve yenilmez kılıyordu bu muhteşem fikir sayesinde Napolyon Avrupa'nın yarısını topraklarına katmayı sağlamıştır.

Napolyon yağı savaşlarda kullanma fikrinini ise Osmanlı ile yaptığı bir deniz savaşında kaybedip ıssız adada bir ay sadece yağlı ekmek ile beslenip hayat da kalması sonucu böyle bir yemeği savaşlarda ordum için kullanma kararı almıştır. Napolyon'un bana Türkler den kurulu bir ordu verin bende size dünyanın en büyük imparatorluğunu vadediyorum sözleri bu adada kaldığı süre sırasında söylemiştir. Yağ Osmanlıda ise Sultan II.Abdülhamid sırasında pilav ve benzeri yemeklerde çok kullanılmıştır. Yağın faydaları ise oldukça fazladır. Yağın beyinin yüzde elli oranında hafızayı unutmasını ve çalışma düşünme bakımdan hızlandırmada çok etkin bir rol oynuyor. Eğer düzenli bir miktarda tüketirsek yağ sayesinde unutma etkisini azaltmış olacağız. Eğer akciğerimiz düzenli çalışmayıp sizi normal gününüzde rahatsız ediyorsa düzenli olarak yağ tüketildiği halde sizi artık rahatsız etmeyecektir. Eğer böbreğiniz de taş veya taşlar varsa yağ ile tuzu karıştırıp içerseniz yağın vücuttan atılmasını kolaylaştırmış olacaksınız. Yağ sayesinde çök sık hastalanırsanız artık imkanı yok çünkü yağ bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Bu sayede en geniş organınız olan bedeninize yeterince yağ alırsanız günlük vücutta sağlıklı bakmış oluyorsunuz. Muhtemelen bedenimizin en önemli yapı taşı olan kalp eğer kalbe de yaralı varsa yağın demek ki değerini bilip şükretmeliyiz. Yağın içerinde ise bir çok vitamin vardır. Bu vitaminler sayesinde. Buzdolabında 1 sene durabilecek kadar dayanıklıdır ve bu süreçte A, D, E vitaminlerini kaybetmez . Ayrıca içeriğindeki K2 vitamini kemiklerin güçlenmesini sağlar. Yaşlılar için daha çok tercih edilmelidir çünkü kolesterolü düşürür ve Sindirime yardımcı olur. Yağın yapımı ise şu şekildedir. Yarım kilo veya 1 kilo yağ bir tencereye alın, orta derece  ateşte erimeye bırakın. Yağ eriyip kaynarken yağın dibe çökmesini  üstünü de köpük köpük kabarmaya  başlamasını bekleyin.Köpükler olunca köpükleri bir süzgeç veya kaşıkla belirli aralıklarla alın. Köpüklenme bitene kadar bu işleme devam ettirin ve daha sonra bekleyin. Yaklaşık 1 saatin sonunda  tamamen  çökecek kıvama gelince, su buharlaşacak. Ocağın altını kısın ve yağı bir süre dinlenmeye bırakın. Yağın üstünde sarı bir renk göreceksiniz. İşte aradığımız sade yağ o. Dinlenen yağı sık dokulu bir bezden ya da tülbentten geçirin ve süzün ardından. Kavanoza koyun ve donmasını bekleyin. Yağ donduktan sonra lezzetli birçok yemekte kullanabilirsiniz. Yemeklerinize tat, sofranıza bereket olsun. Nice leziz yemekler yapma erişimi bizim sayemizde kolaylıkla sağlamış durumda olacaksınız.

Yağı alırken ise açıkta satılan yağlardan uzak durmalısınız kapta satılan yağlar her zaman güvenli ve sağlık açısından eğer son kullanma tarihi geçmemiş ise mükemmeldir. Kutusunda satılmayan yağın nerede üretildiği ve nasıl üretildiğini bilemesiniz. Öte yandan kaç günlük veya yapım aşamasında hangi malzemeler kullanıldı bunları bilemesiniz. Ayrıca açıkta olduğu süre içerisinde mikrop kapmış olabilir. Bu gibi sağlık unsurlarını ele alarak kapalı olan yağı almanızı tercih edelim. Hem sizim hemde ailenizdeki diğer fertler için en sağlık olanı bu. Eğer bu gibi ürünlerin açıkta satıldığını biliyorsanız lütfen yetkili yerlere şikayetinizi yapınız. Kapta satılan yağları ise genellikle buzdolabında olurlar. Eğer buzdolabında değilse almayınız. Şimdi ise yemeği şüphesiz güzel yapan etkenleri sayacağım. Şüphesiz ki güzel yapan etken bir tanedir. O da siz siniz. Yemek yaparken istediğiniz kadar az veya çok malzeme olsun yemeği yemek yapan yemeği yapan kişidir. Bu kişide yemekte yağ kullanmalıdır. Bu yağ günümüzde sade yağ olsa iyi olabilir. Sade yağ süt ile yapıldığı halde yapım aşamasında süt ve süt ürünlerinden süzme işleminden geçmesi bu yağı farklı ve tatlı kılar. Sizde yemeklerinizde sade yağ ve diğer yağları kullanırsanız ortaya muhteşem şeyler çıkarta bilirsiniz. Her mevsim yapıp yiyebileceğiniz yağın sizlere aynı kaliteyi yağ ekmek yerine yemeklerinizde kullanarak misafirlere muhteşem yemekler sunacağına temin edelim. Yemeklerin tuzu kadar yağ da oldukça önemlidir.

Yağ seçimi yaparken yağın kalitesine ve yapım yerinin hijyenik bir yer olduğundan emin oldunuz yerleri tercih ediniz. Yağı bu tür yerlerden alınız veya temin ediniz. Eğer yemekleriniz hata payının az olmasını istiyorsanız ve daha sağlıklı ve besleyici olsun istiyorsanız, size nefis mi nefis bir tavsiyemiz var. Üstelik yapması çok daha kolay, akşam kocanız eve gelmeden yemeğiniz harika bir şekilde hazır olur. Ancak yapmadan önce bir öğrenelim iyice, neymiş, niye yapıyoruz, yemek neden daha güzel ve lezzetli olacakmış. Sade yağın yapım aşaması kolay ve eğlenceliydi. Günümüzde obezitenin artmasının sebeplerinden biride yağın fazla kuranımı dır. Bilinçli bir gıda tüketici eğitimi verebilirsek halkımıza tükettiğimiz gıdaları daha fazla araştırır olurduk. Bur da halkımızı kötülemekten ziyade uzmanlara kızmak istiyorum halkımız yağın hangi yemekte ne oranda yemeklere katacağını bilmiyor olurduk işte bu yüzden biz bur da bu yazıyı yazma amacımız yağı çok katarak yemeği lezzetli olmaz. İşte sırrı buydu yağı kıvamında kullanın ve yemeğiniz lezzetli olsun.

Şimdi atık yağın hangi yemeklerde hangi miktarda kullanmanız gerek onu anlatıp size ayırdığım bu değerli yazımı sitemizde en kısa zamanda düzenleyip sunacağım. Sulu yemekler, pasta, börek gibi hamur işleri, pilav, makarna ve özellikle de kızartmalarda yağı bir su bardağı kadar veya yapacağınız yemeğin miktarı kadar kullanın. Daha sonra tüm sulu yemeklerde, pilavlarda, yumurtalı yemeklerde, mayalı veya mayasız hamur işlerinde yağı abartmadan az şekillerde kullanalım. Bundan başka susuz yemeklerde ise  normal boyutlarda kaşık ile atılan yağlar yeterli olacaktır. Yağlar özellikle sade yağ ve diğer yağlar fiyat bakımından çok pahalı değildir. Hemen hemen her aile ihtiyacı kadar yağ alabilir.