Sade Yağ Nasıl Yapılır?

Sade Yağ Nasıl Yapılır?

Sade Yağ Nasıl Yapılır? 

 

Çoğunuzun bildiği gibi tereyağı yapımında en çok çiğ süt kullanılıyor. Son yıllarda piyasanın değişen koşullarından terayağları da nasibini almaya başladı.  Birçok firma maliyetlerini düşürmek adına aromalar ve katkı maddeleri kullanmaya başladı. Bu durum oldukça riskli olmasına rağmen henüz alınmış bir önlem bulunmamaktadır. Aromatik hazırlanmış doğal olmayan, sağlığınıza zararlı yağlardan almayın diye sizler için sade yağ nasıl yapılır? Adlı bu yazıyı hazırladık.   

 

İnsanlar beslenme konusunda bilinçlendikçe zararlı besinlerden uzaklaşıp, doğala tekrar dönüyor. Olması gereken de zaten budur. Sizin için en doğal tereyağı bilhansadeyağ ile kısa bire süre içinde kapınızda. Sade Yağ tarifine geçelim. 

 

Doğal 1 kiloluk tereyağınızı bir tencerede hazır hale getirin. Ateşi kısık seviyeye getirdikten sonra erimeye bırakın, yağ eridikçe kaynamaya başlayacak. Üst kısımda tortular göreceksiniz bu tortular git gide dibe çökmeye başlayacak. Üst kısımda ise köpük oluşacak siz köpüklenme bitene kadar kaynatma işlemine devam edin. 

60 Dakika veya 90 dakika arasında tüm tortular dibe çökmüş olacak. Bu aşamada ocağın altını kapatıp, yağı dinlenmeye bırakabilirsiniz.  Bu işlem 30 – 45 dakika arası sürebilir. Yeterince dinlendiğinde sade yağın o doğal sarı rengini göreceksiniz. Şimdi tek yapmanız gereken tülbent ya da bir bezle yağ sarıp buzluğa koymak. Donana kadar bekleyin sonrasında afiyetle yiyebilirsiniz. 

 

Sade Yağ Faydaları Nelerdir? 

 

  • Yemeklerden daha fazla tat almanızı sağlar. 

  • 200 – 240 derece arası sıcaklığa dayanaklıdır. 

  • Uzun ömürlüdür. Buz dolabınızda bozulmadan 1 yıl boyunca bekleyebilir. 

  • Laktoz, oksitlenmiş kolestrol barındırmaz bu da sağlığınızı olumlu yönde etkiler. 

  • A,D,E vitaminleri yönünden zengindir. E vitamini cilt sağlığını korur ve saça parlaklık kazandırır. Daha sağlıklı bir cilt için daha fazla bilhansadeyağ tükettin. 

  • Kolestrolü düşürür, sindirime yardımcı olur. 

 

Bilhansadeyağ ürünleri hayat kalitenizi artırır. Hatta çok sevdiğiniz baklavayı bile daha sağlıklı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. BilhansadeyağBaklava yağı ile daha lezzetli, daha sağlıklı baklavalar hazırlamak mümkün. Unutmayın sade yağlar, terayağlarından daha sağlıklı ve lezzetlidir. Hadi daha lezzetli yemekler yapmak için  harekete geçin.