Sade Yağın Faydaları

Sade Yağın Faydaları

Sadeyağın faydaları

Sadeyağın faydaları Yağlar yemeklerimizde olmaz olmazımızdır. Bu yağların vücutta sanılanın azından oldukça fazla faydası vardır. Yağlar ile açlık hissimiz azalır. Yağlar vücutta yer alan hücrelere katkıda bulunarak hücrelerin yenilenmesini ve vücutta dinçlik hissi kazanılmasını sağlar.

Eğer sizde günde yeteri kadar yemeklerinizde yağ kullanıyorsanız akşam yediniz yemek ile ertesi gün güne dinç olarak başlayabilirsiniz. Yağın yemeklerimizde bulunmasının diğer sebebi ise a,b,c vitaminlerini sürekli olarak yemeklerimizde koruyucusu olması. Mesela yemek fazla oldu ve ertesi gün gine sofraya koymaya kararsız mısınız kararsız kalmayın eğer içinde yeterince miktarda sadeyağ koymuşsanız ertesi günde vitamini kaybolmayacak ve tükete bileceksiniz. Zayıflamak için yemeklerinizde yağ kullanmamak tamamen saçmalıktır. Yemeklerde az yağ kullanmanız işe yarabilir ama tamamen kesmeniz size zararı dokunacaktır. Bu yüzden yemeklerde yeterince miktarda sadeyağ kullanmanız ve düzenli olarak spor yapmanız hem sağlık hemde yaşam enerjinizin artması yönünden tamamen sizi ve aileniz için en iyisi olacaktır. Sadeyağı yemeklerde düzenli olarak kullanmanız özellikle ailenizdeki yaşlı ve kalp rahatsızlığı olan kişiler için iyi geleceğini söylemekteyim. Bundan yaklaşık bir on yıl önce tamamen sağlığa zararı olan yağ için şimdide biz yanıldık yeterince araştırma yapmadık sadeyağ tamamen kalp ve damarlara katkısı bulunan bir yağ çeşidi diğer yağlar gibi düzenli olarak tüketilmesi gerekmekte. Bizde bu sözlerden sonra eğer yeterince ve düzenli bir araştırma yapılırsa dünyamızda olan besinlerden daha bir çok yeni çeşit ve çeşitlerde sağlığımıza yararlı yeni yemek ve içecekler bulunabilir. Hatta yeni bulunan bitkiler ve sebzeler ile kanser ve çeşitli hastalıkları önlemek için bir çok yeni ilaç ve ilaçlar yapılabilir. Tek bitkilerde değil kanseri gibi ölümcül hastalıkları hayvansal gıdalarda yenebilir. Sadeyağ yapımında sütün tamamen ayırt edilmesi sonucu sade yağda bulunan süt ile laktoz da süt ile birlikte yağdan atılır buda sadeyağ diğer yağlar gibi tüketilmesinin bir sakınca ve tehlike arz etmesini göstermez aksine süt tamamen alındığı için sade yağ diğer yağlara oranla daha fazla yemeklerinize güzel tat ve tatlar vermektedir.

Eğer bağırsak ağrıları çekiyorsanız tek yapmanız gereken sadeyağ tüketmek eğer yeterince sadeyağ tüketimde bulunur iseniz bağırsak duvarı denen kısım dahada güçlenmiş olacak ve bütünlüğünü koruyup bağırsak eskisi gibi düzenli ve sağlıklı çalışması daha iyi olup diğer organları da dinçli ve güçlü olmasını sağlayıp sizi ve midenizi rahatlatacak. Bütirik adında sadeyağ da bulunan sağlığa yararlı maddeyi sadece sadeyağ sayesinde tüketip kalın bağırsak kanserinden de sadeyağ sayesinde kurtulabilirsiniz. Sadeyağ kalp ve şeker hastaları bulanan kişiler içinde doktorlar tarafınca tüketilmesi gereken besinler arasında birinci sırada bulunan hayvansal gıdadır. Bu gıda düzenli tüketimi sayesinde kalp ve şeker rahatsızlıklarından kurtulma ihtimaliniz var. Günümüzde her şeyin zararlı olduğu ortamda yağ kadar yararlı besin bulmak gerçekten zordur. Değeri bilinmeli ve faydaları göz ardı edinmemelidir. Sizde eğer düzenli ve orantılı bir biçimde yemeklerinizde sadeyağ tüketimini yapar iseniz sağlıklı ve dinç bir vücut sahibi olabilirsiniz. Eğer tabi ki yediniz yağlı yemek kadar orantılı bir şekilde sporda yapmış olursanız. Eğer çocuk sahibi olmaya hazırlanan çiftler için gebe kadınların yağ tüketmesi demek karında olan çocuğun daha dinç ve kemik yapılarının daha güçlü olması anlamına gelmektedir. Cildinizde bir yara veya yanık izi var ise bu izlerin üstüne düzenli bir süre sadeyağ sürer ve uygular iseniz o bölgede yer alan hücre ve dokuların yenileme işlemi gerçekleşmiş olacak buda sizin vücutta yer alan yara ve yanıklardan kurtulmanızı sağlayacak. Eğer çok çabuk ve anlık çok fazla sinir yaşantısı geçiriyorsanız sadeyağ tüketimi sayesinde sinir sisteminizde yer alan sinir dokuları da yenilenecek ve anlık sinir krizi geçirme oranınız kullandığınız düzenli sadeyağ ile azalıp hatta yok bile olabilir. Karaciğer rahatsızlığı yaşamakta iseniz size doktora gitmeden doktorun size söyleyeceği cümleyi size söylemek istiyorum. Bol bol yemeklerinizde sadeyağ tüketin diyecektir bana emin olabilirsiniz. Yağın ısıtılması sırasında a ve e  vitaminleri dahada fazla güçlenir ve vücuda giren yağın içinde ki a ve e vitaminleri bize daha katkı sağlamaktadır. Sadeyağ tüketmek isteyip de benim süt ve süt ürünlerine alerjim var ben bunu gıda besinini tüketir isem sağlık sorunları yaşayabilir diyen kişiler olabilir ama size şunu söylemek istiyorum süt ve süt ürünlerine alerjisi olan bir kişi bile sadeyağı rahatlıkla tüketimini yapabilir.

 Sadeyağ içerisinde bulunan kazein adındaki ayrıştırıcı madde sayesinde süt ve süt ürünlerine alerjisi bulunan bir kişiye sağlık açısından zarar ve zararlar vermez. Şimdi size sade yağın tamamen zararsız olduğunun en büyük kanıtını sizler ile paylaşmak istiyorum. Sadeyağ eğer zararlı bir besin olsa idi günümüzde bir çok sporcu sadeyağı tüketmez idi ama günümüzde bir çok sporcu sadeyağı yarıştığı branşta daha başarılı olmak için tüketimini yapmaktadır. Eğer sizde bulunduğunuz spor branşında başarılı olmak istiyorsanız sadeyağ tüketmelisiniz. Bunun nedeni orta zincirli yağ bakımından en zengin yağın sadeyağ olmasıdır buda size en fazla enerji ve dinçlik katan yağın sadeyağ olmasıdır. Sadeyağ midenizin sağlığı açısından oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Sizde eğer düzenli bir biçimde sadeyağı yemeklerinizde kullanır iseniz mideniz deyimi tabiri caiz ise mideniz bayram etmiş sözü gerçek hayatta vücut bulmuş olacak. Yağın yapımında bazı yanlışlar yağın faydalarını yok edebilir şimdi size yağın yapımdaki yanlışları söyleyip bu yanlışları yapmamanızı gerektiğini anlatacağım. Yağın yapım aşamasında yağı yüksek ateşte eritmek ilk yanlışımız bu yanlış yüzünden yağda bulunan vitaminler tamamen yok oluyor. Kısık ateşte pişen yağın üstünde yer alan köpükleri almamak ikinci hatamız yağ kısık ateşte piştikçe üstünde yer alan köpükleri alıyoruz. Ortalama yarım saat kısık ateşte pişiriyoruz fazlası yağı yakmanıza neden olabilir. Yağ eğer artık üstünde köpük ve altın sarısı bir renk almış ise tamamen olmuş demektir. Ben aldığım hazır yağlarda veya yaptığım yağların içine iki çay kaşığı sarımsak tozlu atıyorum. Bu ailede biri grip veya ateşli bir hastalığa yakalandığı zaman bu sarımsak tozlu yağın etkisi ile yaptığınız yemek sayesinde tamamen hasta olan kişinin şifa ve sağlığına kavuşmasını sağlamakta. Birde içine tamamen organik olan bir adet yumurta var ise bu yumurta ile yağın birleşimi ile ortaya çıkan yemek sayesinde ayağa kalkamayacak hasta tanımıyorum. Sadeyağ bir çok faydası olduğu gibi hiçbir şekilde zararı da yoktur.

Yaptığınız yemeklerde eğer doğru orantıda sadeyağ kullanmayı ihmal etmiyorsanız bu sizin ne kadar usta bir aşçı olduğunuzun kanıtıdır. Bu gün sizlere elimden geldiği kadarı ile sade yağın sağlığımız açısından ne kadar yararlı bir hayvansal gıda olduğunu anlattım umariz ki sade yağın faydalarını anlatan bu yazı sizin için faydalı ve değerli zamanınızı harcamayan bir yazı olmuştur. Sade Yağın Faydaları adlı yazımızı okuduğunuz için teşekürler.