Tereyağ

Tereyağ

Tereyağ Nedir?
Tereyağ Faydaları?
Tereyağ Çeşitleri?
Tereyağı Nerede Satılır?
Tereyağ Fiyatları


Tereyağ Nedir?


Yağlar genellikle inekten elde edilen süt ile yapılmaktaydı. 18 asırda ineği olmayan bir kişinin koyun sütü ile yağ yapmaya çalışması ile tereyağ bulundu. Tereyağı ilk olarak besin gıdasında olarak çok az kişi tarafınca tüketilmektedir. Daha sonraki yıllarda sağlık açısından önemli bir besin kaynağı olduğu fark edilir. Günümüzde ülkemizde hem süt ürünlerinin arasında değerli bir ürün olaması ile tereyağ ülkemiz için ekonomik anlamda önemli bir anlam arz etmektedir. Ülkemizde çiftçiliğin çok yapılması ile çok fazla üreten tereyağ yurt dışına bir çok ülkeye gıda besini olarak ihraç edilmektedir. Lakin bu gıda besini ilk bulunduğu yıllar besin olarak değil kozmetik ve ilaç alanlarında daha fazla kullanılmıştır. 19 asrın başlarına kadar bu şekilde kullanılan tere yağını besin olarak kullanan kişi sayısı oldukça azdı. Daha sonraki yıllarda ise tere yağın sağlık açısından faydalı bir besin olduğu anlaşılıp besin olarak tüketim yayıldıkça tüm dünya artık tere yağını besin olarak tüketimine başladı. Tereyağı genellikle keçi ve koyundan elde edilen sütten yapılmakta. Daha çok koyunlardan elde edilen süt ile yapılsa da keçiden elde edilen süt ile yapılan tereyağ daha lezzetli olmaktadır. Tereyağının yapılışı diğer yağlardan farklı bir işlemden geçmez. Tere yağın faydaları çok fazladır. O zamanlar tereyağı ilaç olarak kullanılmaktaydı. Tere yağın vücut sağlığı için tüketilmesi gerekilen önemli bir hayvansal gıda besini üründür. Sizlerde tereyağ tüketimini düzenli bir biçimde yaparsanız bu besinin sayısız faydasından yararlanırsınız. Sizlerde sağlıklı ve dinç bir yaşam için düzenli bir biçimde tereyağ tüketebilirsiniz.

Tereyağ Faydaları?


Tere yağın birden çok fazla vücut sağlığı için faydası bulunmaktadır. Tere yağın içinde birçok vitamin kaynağı bulunmaktadır. Tereyağ bir bakıma vitamin deposudur. Diğer yağlara oranla en fazla içinde vitamin ve bunun yanı sıra mineral bulunduran yağdır. Eğer sık sık hasta oluyorsanız tereyağlı besin tüketip bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Kanser ve benzeri hastalıklarda hem ilaçlarda yer alan tereyağ besin kaynağı olarak ta düzenli bir biçimde tüketilmelidir. Bağırsak ağrıları çekiyor iseniz tere yağını düzenli bir biçimde tüketir iseniz bu ağrılardan kurtula bilir aynı zamanda daha rahat bir biçimde hayatınıza devam edebilirsiniz. Eğer eklem ağrıları çekiyorsanız tereyağ tüketimi sayesinde eklem ağrılarını dindirebilirsiniz. Eğer sıklıkla kolesterolunuz yükseliyorsa tereyağının düzenli tüketimi sayesinde kolesterolu normal bir seviye çekebilirsiniz. Eğer obezite tehlikesi yaşıyorsanız yemeklerde kullanacağınız tereyağ sayesinde tok hissedip daha az bir besin tüketimi yapıp obezite tehlikesini atlatabilirsiniz. Kalp ritmi için birebirdir. Beyin hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Beyine sağlığı için vücuda iyi gelir. Sizlerde sayısız faydası olan bu vitamin dolu besin kaynağını düzenli bir biçimde tüketimini yaparsanız dinç ve sağlıklı bir vücut yapısına sahip olursunuz.

Tereyağ Çeşitleri?


Tereyağının tatlı kremadan ve ekşi kremadan başka çeşitleri mevcuttur. Bunlardan birisi ise Peynirin suyundan yapılan tereyağ çeşittir. Bu tereyağ çeşidi ise şu şekilde yapılmaktadır. Fabrikalarda üretimi yapılan peynirden üretim esnasında çıkan sudan yapılmakta olan peynirli tereyağ suyu kısık ateşte süt ile birleştirince oluşur. Diğer bir tereyağ ise kış tereyağıdır. Bu tere yağına kış tereyağı denilmesinin sebebi tere yağını dondurup katı bir şekil almasını sağlamaktır. Bu tereyağı diğer yağlara oranla katı olan tek tereyağıdır. Rejeneli tereyağ ise şu şekilde yapılmaktadır. Tereyağının rejenere edilmesi ile taze reştirilme işlemlerinden geçirilerek başlangıçtaki kalitesine kavuşturulması ile yapılmaktadır. Buradaki amaçla ise yayıklama, konsantre etme veya sıvılaştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler genellikle fabrikada bu işlemleri yapacak makineler ile yapılmaktadır. Günümüzde bu işlemleri evde yapmak oldukça zordur. Kurutulmuş tereyağı ise tamamen toz şeklinde olan tere yağdır. Bu tereyağ çözümlenmiş olma özelliği ile tek yağ çeşidi olma özelliği taşımaktadır. Dayanıklı tereyağ ise tere yağına fazla bir şekilde malzeme katılması ile elde edilir. Bu tereyağ kuvvetli olma ve dayanıklılık yönünden fazla iyi olsa da tat alan kişiler her zaman beğenmezler. Sizlerde bu istediğiniz tereyağ çeşitlerinden beğendiğinizi veya sevdiğinizi ister marketlerden ister internetten satın alabilirsiniz. Eğer iyi bir tereyağ alımı istiyorsanız tere yağını alacağınız yeri iyi seçmelisiniz.

Tereyağı Nerede Satılır?


Tereyağları herhangi bir süt ve süt ürünü satan marketlerde yada marketlerde yer alan süt ürünleri bölümde satılmaktadır. Sizlerde tereyağ almak için bu ve benzeri yerlere bakarak bulabilirsiniz. İnternetten herkesin alışveriş yaptığı sitelerden de tereyağı alımı yapabilir hatta bu yerlerden daha sağlıklı ve tat bakımdan çok iyi olan tereyağları satın alabilirsiniz. Tereyağı satın alırken bulunduğu kapta bir sorun olup olmadığına veya daha önce açılmadığından emin olmadan almayın. Son kullanma tarihine ve kaç derecede yağı bırakacağına öğrendikten emin olduktan sonra tere yağını almalısınız. Tereyağı sağlıksız ise her zaman balık kokusunda kokmaktadır. Eğer balık kokan bir tereyağ ise sağlık açısından size vücut açısından önemli riskler barındırmaktadır. Sizlerde aldığınız tere yağında balık kokusu alıyorsanız aldığınız yeri şikayet edip gerekli yerlere bildirmelisiniz. Eğer gereken önlem almazlarsa sağlık açısından bir çok kişi ve kişilerin canı yanabilir. Balık kokan tereyağ tüketimi halinde kanser ve hafıza kaybına neden olabilir. Sizlerde tere yağını satın alırken veya aldıktan sonra aldığınız yere de dikkat ederek tereyağ alıp sıkça ve düzenli olarak tereyağı tüketimini yapın.

Tereyağ Fiyatları?


Tereyağının fiyatları kilosu elli liradan başlayıp kalite ve çeşitlerine göre artış göstermektedir. Bu kadar pahalı olmasının sebebi ise koyun üretimi yapılan çiftçiye yeterli destek verilmesindedir. Eğer yeterli destek verilirse daha çok koyun ve süt üretimi olacak ve bu sebeple de doğal olarak tereyağ üretimi de artacaktır. Koyun ve çiftçiliğinin az olma sebebinden dolayı tereyağı biraz pahalı bir hayvansal gıda ürünüdür. Sizlerde tereyağı fiyatları öğrendiğinize göre artık rahatlıkla tereyağı alımı yapabilirsiniz.